środa, 5 czerwca 2013

Florystyka w kuchni

Piekne kwiaty w kuchni

Każdy lubi otaczać się ładnymi przedmiotami. Dla jednych są to obrazy, dla drugich ładne meble a jeszcze inni kochają kwiaty i pięknie ułożone bukiety. Florystyka zapoczątkowana została przez piaskowe rzeźby zachowane na ścianach sarkofagu już z IV wieku, gdzie rzeźba przedstawiała człowieka z girlandą. Następnie, kolejną ważną datą florystyki jest VI wiek, kiedy to zaczęła rozwijać się ikebana. Od dawna, zatem otoczenie człowieka wypełniały kwiaty ułożone w odpowiedni i zgodny z panującą mogą sposób. Początkowo domu ozdabiano ziołami, takimi jak tymianek, szałwia czy lawenda czy też macierzanką, pięciornikiem lub rutą. Miały nie tylko zdobić domostwa, ale również odstraszać złe moce czy sprowadzać miłość pod dachy. Wówczas bardzo duże znaczenie miała symbolika kwiatów a kompozycje bardzo często robiono na stelażu mirry, bukszpanu czy jaśminowca, i nie stanowiły okrągłego bukietu, a jedynie jednostronną kompozycję. Wówczas, co prawda bardziej skupiano się na dekoracji świątyń, ale również starano się wzbogacić swoje otoczenie domu.
W dzisiejszych czasach kwiatami zdobimy całe domy, a wielu z nas uwielbia świerze kwiaty w kuchni. Dla tego w większych szkołach florystycznych wprowadzono zajęcia o tematyce florystyka w kuchni.

Florystyka i jej rozwój

Tutaj znajdziecie piękne zdjęcia florystyczne- prace ucznów ze szkoły Marioli M
Im dłużej technika układania kwiatów była doskonalona, tym bukieciarstwo stawało się różnorodniejsze. Florystyka rozwijała się w zatrważającym tempie. Na niektórych dworach zatrudniano specjalne osoby, które odpowiedzialne były tylko i wyłącznie za układanie świeżych kwiatów w otoczeniu domowników. Już wtedy rozróżniono florystykę okolicznościową i inne ułożenia kwiatów przeznaczone były na zaślubiny, inne na pogrzeby i tak dalej. Również tworzono symbolikę kwiatów i znaczenie kolorystyczne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Popularne posty